تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۰
 

آقای هاشمی! 11 بار در انتخابات شرکت کردید،کافی نیست؟

Share/Save/Bookmark
در طول این سی و اندی سال از انقلاب اسلامی، هاشمی 11 بار در انتخابات شرکت کرده است! یعنی به طور میانگین هر سه سال یک بار! هیچ سیاستمدار دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی تا بدین حد نامزد انتخاباتی نشده است. حال باید از آقای هاشمی پرسید آیا 11 بار نامزدی جنابعالی در طول 33 برای شما کافی نیست؟ آیا باز هم «احساس تکلیف» می کنید؟! ...

به گزارش هم اندیشی به نقل از بولتن، آنگونه که از برآیند فضای انتخاباتی و گفتار هاشمی رفسنجانی بر می آید، گویا ایشان باز هم تمایل به حضور در انتخابات دارد.

آقای هاشمی رفسنجانی، فردی است که حدود هشتاد سال سن دارد! هشتاد سال سن موضوعی است که بسیاری از صاحبنظران عقیده بر آن دارند، دیگر کشش و توانایی لازم برای پست ریاست جمهوری را دارا نیست.

«رئیس جمهور» یعنی کسی که باید از قدرت جسمی و فیزیکی لازم برای انجام اقدامات خاص برخوردار باشد. رئیس جمهور بالاترین «فرد اجرایی» کشور محسوب می شود. کسی که ممکن است در یک روز، نیاز به این باشد که در چند نقطه مختلف از این سرزمین پهناور حضور داشته و امورات و دستورات لازم برای دولتمردان را صادر کند.

به خصوص در سال های اخیر، و با ریاست جمهوری کسی چون احمدی نژاد که به مرد خستگی ناپذیر و پر کار مشهور است، توقعات مردم از رئیس جمهور افزایش پیدا کرده است. احمدی نژاد، رئیس جمهوری است که تا به حال بیش از صد سفر استانی انجام داده است. او نقطه به نقطه کشور را رفته و از مشکلات مردم، از نزدیک دیدن کردن است. احمدی نژاد، رئیس جمهور پر کاری است که گاهی روز را در گوشه ای از کشور شروع می کرد و شب را در گوشه دیگری از این کشور می گذراند. روزهای زیادی بوده که احمدی نژاد، برای افتتاح چندین پروژه ملی به نقاط مختلف کشور سفر کرده است. همه اینها البته به مدد «جوان بودن» و توانایی بالای جسمانی وی، در کنار سایر عوامل روحی بوده است.

هاشمی نیز البته در دوران جوانی همین گونه بود. در طول مبارزات انقلاب اسلامی و در سال های اولیه بعد از انقلاب، و همین طور سال های دفاع مقدس و حتی در دوران ریاست جمهوری، هاشمی نیز به عنوان یک فرد پر کار، همیشه در میدان سیاست حضور داشته است.

اما سوال آن  است حالا که سن هاشمی حدود هشتاد سال است، آیا باز هم می تواند همچون گذشته، و حتی بهتر از رئیس جمهور جوان و پر کاری چون احمدی نژاد کار کند؟ آیا هاشمی دارای قدرت لازم برای این کار هست؟

این سوال موضوعی است که بسیاری از ناظران در مثبت بودن جواب آن تردیدهای جدی دارند. حتی خود هاشمی و خانواده وی نیز در این باره تردیدهایی دارند و شاید همین مسأله هم موجب شده است تا وی تا این لحظه، به صورت صریح و جدی وارد میدان انتخاباتی نشود.

«جوان بودن» رئیس جمهور، موضوع مهمی است که حتی رهبر انقلاب نیز بر اهمیت آن صحه گذاشته و یکی از شاخص های رئیس جمهور را جوان بودن وی اعلام کرده اند.

این موضوع البته در حوزه مباحث جامعه شناختی نیز دارای اهمیت فراوانی است. پیش از این، در یکی از مطالب از موضوعی به نام «چرخش نخبگان» در جامعه یاد کرده و اشاره کرده بودیم که چرخش نخبگان موضوعي است كه در حوزه‌ي مباحث «جامعه‌شناسي سياسي» از اهميت زيادي برخوردار است و متفكراني چون «ويلفردو پارتو» در اين باب، نظريات زيادي ارائه كرده‌اند. مجموع اين نظريات آن است كه هر جامعه‌اي براي آنكه حالت ديناميك و پويايي خود را از دست ندهد محتاج تغيير و تعويض نخبگان سياسي، اقتصادي و فرهنگي است. چرا كه «انحصار قدرت»، در طولاني مدت در كنار فسادهاي سياسي و اقتصادي كه به بار مي‌آورد، خود عامل مهمي است در ركود و بي‌تحركي جامعه. بنابراين جامعه براي زنده ماندن نيازمند آن است كه بعد از يك دوره‌ي زماني، كارگزاران و حكومت‌مداران خود را تغيير دهد. چرخش نخبگان بهتر است كه به صورت طبيعي و با خواست كارگزاران حكومتي انجام شود. در غير اين صورت، مردم جامعه بعد از مدتي، خود به خود آنها را كنار خواهند گذاشت.


بر همين اساس است که مشاهده کردیم مردم ایران در چندین انتخابات پیشین که هاشمی رفسنجانی در آن شرکت کرده بود، او را پس نهاده و به کس دیگری رأی دادند. اساسا یکی از دلائل شکست این سردار سازندگی و بزرگ انقلاب (به تعبیر طرفداران هاشمی) و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، از شهرداری به نام محمود احمدی نژاد همین بوده است.

این شکست، هشدار بزرگی است به هاشمی رفسنجانی! که اگر خود، جایگاه خود را متوجه نشود و تصور کند هنوز هم می تواند در قامت رئیس جمهور کشور وارد میدان شود، مردم دیگر پذیرای او نخواهند بود.

از طرف دیگر با مراجعه به آمار نامزدهای انتخاباتی در می یابیم که هاشمی رفسنجانی، بیشترین تعداد حضور در انتخابات را داشته است! یعنی بیشتر از همه سیاسیون، این هاشمی بوده است که در انتخابات شرکت کرده است.

در طول این سی و اندی سال از انقلاب اسلامی، هاشمی 11 بار در انتخابات شرکت کرده است! یعنی به طور میانگین هر سه سال یک بار! هیچ سیاستمدار دیگری در تاریخ انقلاب اسلامی تا بدین حد نامزد انتخاباتی نشده است.

حال باید از آقای هاشمی پرسید آیا 11 بار نامزدی جنابعالی در طول 33 برای شما کافی نیست؟ آیا باز هم «احساس تکلیف» می کنید؟! و اصلا مگر در کشور قحط الرجال است؟ تا کی نسل پیشکسوت انقلاب قرار است در «مدیریت اجرایی» کشور دخالت کنند و زمینه لازم برای ورود نسل اول و دوم انقلاب را فراهم نکنند؟ آیا تصور نمی کنید این موضوع برای آینده انقلاب، به مراتب مهم تر از حضور شما در انتخابات است؟ آیا تصور نمی کنید که مردم چنین برداشت کنند جنابعالی «طمع قدرت» دارید و حتی در سن پیری و هشتاد سالگی هم تمایل ندارید قدرت را رها کنید؟ و آیا تصور نمی کنید آیندگان و تاریخ، در مورد شما به جای نیکی به بدی یاد خواهند کرد؟


بولتن نیوز مشفقانه و برادرانه از آقای هاشمی می خواهد که گول اقوال دروغ اطرافیان خود را نخورده و بیش از این خود را کوچک نکنند و وارد میدان انتخاباتی نشوند. البته منظور این نیست که ایشان سیاست را بوسیده و آن را به کنار نهند بلکه مراد آن است که ایشان می بایست جایگاه و نقش خود را در سطح بالاتری از مدیریت اجرایی کشور تعریف کنند. به همین دلیل است که رهبر انقلاب، جایگاه مهمی چون ریاست مجمع تشخیص را به ایشان سپرده اند.

بنابراین به ایشان پیشنهاد می کنیم اگر قرار است احساس تکلیف هم کنند، در همین وظیفه ای که ولی فقیه جامعه بر عهده او نهاده است احساس تکلیف کنند، در غیر این صورت، و در صورت شرکت ایشان در انتخابات، و شکست مجددی که پیش بینی آن چندان دور از واقع نیست، وجهه ایشان به مراتب در افکار عمومی و در تاریخ کشور مخدوش خواهد شد./خ

کد مطلب: 159746