تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۷
 
وزیر خارجه ایران:

خشونت در سوریه ممکن است به اروپا و امریکا سرایت کند

Share/Save/Bookmark
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هشدار داده‌است که خشونت‌های فرقه‌ای در سوریه ممکن است به اروپا و امریکا سرایت کند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: ظریف روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی با احمد داوود اوغلو، همتای ترک خود در استانبول خاطرنشان کرد که خطر درگیری‌های فرقه‌ای که در حال حاضر در سوریه در جریان است، تهدید عمیق‌تر و جدی‌تر از ذخایر سلاح‌های شیمیایی این کشور است.

او هشدار داد که پیامدهای ناشی از خشونت فرقه‌ای در خاورمیانه می‌تواند به لندن، نیویورک، مادرید و رم سرایت کند.

سوریه از سال ۲۰۱۱، گرفتار ناآرامی‌های خونینی شده است. براساس گزارش‌ها، قدرت‌های غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن بویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه از شبه‌نظامیانی که در داخل سوریه می‌جنگند، حمایت می‌کنند.

ظریف با اشاره به مسایل مربوط به برنامه انرژی هسته‌ای ایران، خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی به دنبال برطرف کردن همه بهانه‌ها برای تحریم‌های اعمال شده علیه تهران است.

وی در ادامه تاکید کرد: «ما از طریق گفتگو تلاش می‌کنیم که همه بهانه‌ها برای تحریم‌ها را از بین ببریم.»

وزیر خارجه ایران در ادامه خاطرنشان کرد که هدف تهران یافتن یک چارچوب کاری برای رفع این بهانه‌هاست. وی همچنین گفت که تحریم‌های ضدایرانی، تنها عزم و اراده ملت ایران را تقویت می‌کند.

ظریف تاکید کرد: «برای هر دو طرف در تحریم‌ها ضروری است که به جای راه‌ایی برای اعمال فشار علیه مردم، به راه حل فکر کنند.»

روز پنج‌شنبه ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل، یعنی امریکا، چین، روسیه، فرانسه و انگلیس به علاوه آلمان، مذاکرات خود در سطح کارشناسی در مورد برنامه انرژی هسته‌ای تهران را در در دفتر سازمان ملل در وین، پایتخت اتریش پایان دادند.

دو طرف در حالی به این مذاکرات دو روزه پایان دادند که ظریف پیش از آن مذاکرات ۱۶ اکتبر در ژنو را گسترده و پربار توصیف کرد.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا که نماینده شش کشور در این مذاکرات بود، با تقدیر از مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که این این مذاکرات دقیق‌تر و اساسی‌تر از مذاکرات سابق بوده است.

ایران و شش قدرت هسته‌ای قرار است، بار دیگر در هفتم و هشتم نوامبر با یکدیگر دیدار کنند.

امریکا، اسرائیل و برخی از متحدانش، بارها ایران را متهم کرده‌اند که ایران در برنامه انرژی هسته‌ای خود اهداف غیرصلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

ایران این اتهامات را قاطعانه رد کرده و گفته است که به عنوان امضا کننده پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و عضو سازمان انرژی اتمی، حق استفاده از تکنولوژی هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز را دارد.
الف/
کد مطلب: 187194
مرجع : پرس تی وی