تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۱
 

کارت هدیه های میلیاردی به مقامات دولتی و نمایندگان مجلس

Share/Save/Bookmark
در گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی آمده است: مبالغی شامل۵۰۰ میلیون ریال کارت هدیه به رحیمی، یک میلیارد ریال به عباسی و شیخ‌الاسلامی، ۵۰۰ میلیون ریال کارت هدیه به سرپرست وقت وزارتخانه تعاون، یکصد میلیون ریال بن فروشگاه رفاه به مدیرعامل خبرگزاری موج و یکصد میلیون ریال کارت هدیه به مدیرعامل وقت ایرنا تحویل داده شده است.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی شرکت‌های سرمایه‌گذاری سازمان تأمین اجتماعی و شرکت‌های تابع از سوی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در صحن علنی قرائت شد.

در ابتدای این گزارش با اشاره به درخواست تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی از سوی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۹۱ در خصوص تحقیق و تفحص از این سازمان و ذکر محورهای تحقیق و تفحص به بیان مسائل و مواردی که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است اشاره شده است.

در این گزارش با اشاره به پرداخت مبالغ فراوان در قالب پاداش به مدیران و معاونین سازمان تأمین اجتماعی آمده است هیئت امنای سازمان در جلسه مورخ ۲۱ / ۵ / ۹۲ پرداخت بیش از ۶۰ میلیارد ریال پاداش را به کلیه مدیران این سازمان در دولت‌های نهم و دهم از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۲ صادر می‌کند. البته در این رابطه مدیران این سازمان از پرداخت این مبلغ خودداری کرده است.

همچنین در خصوص قرارداد واگذاری انحصار ۱۳۸ شرکت به هلدینگ سورینت ( متعلق به بابک زنجانی) قشم آمده است: مطابق تفاهم‌نامه مقرر شده قرار بود مبلغ ۴ میلیارد یورو که شامل ۱۳۸ شرکت گوناگون می‌شود به سازمان تأمین اجتماعی محول شود که عمدتا موضوع اصلی تحقیق و تفحص از این مجموعه بوده‌اند . این تفاهم‌نامه شامل واگذاری سهام شرکت تأمین اجتماعی در شرکت‌هایی همچون فولاد خوزستان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک صادرات، پتروشیمی غدیر و پتروشیمی تبریز می‌شود که البته دارای اشکالات حقوقی و قانونی مختلف است.

در ادامه این گزارش آمده است؛ مبلغ تفاهم نامه مذکور قرار بود از یک بانک مالزیایی به حساب قرض‌الحسنه ارزی سازمان تأمین اجتماعی نزد اداره کل عملیات ارزی بانک مسکن ریخته شود اما بعد از مدتی مدیریت امور بین‌الملل بانک مسکن طی نامه‌ای به این سازمان اعلام می‌کند به دلیل اینکه بانک دریافت‌کننده وجه حواله ارزی در مالزی در فهرست جدید مؤسسات مورد تحریم آمریکا و اروپا قرار گرفته است امکان انتقال وجه مورد نظر وجود ندارد.

در بخش دیگری این گزارش در بررسی اسناد و مدارک این سازمان برخی مبالغ پرداخت شده در سال ۹۱ و شش ماهه اول ۹۲ آمده است: این مبالغ شامل تحویل ۵۰۰ میلیون ریال کارت هدیه اختصاصی به آقای رحیمی معاون اول وقت رئیس‌جمهور یک میلیارد ریال و به آقای عباسی سرپرست وقت اقتصاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک میلیارد ریال به آقای شیخ‌الاسلامی معاون وقت اجتماعی رئیس‌جمهور ۵۰۰ میلیون ریال کارت هدیه به سرپرست وقت وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکصد میلیون ریال بن فروشگاه رفاه به مدیرعامل خبرگزاری موج، یکصد میلیون ریال کارت هدیه به مدیرعامل وقت ایرنا مبلغ یکصد میلیون ریال کارت هدیه به ستاد نمازجمعه تهران و همچنین پرداخت یکصد میلیون ریال کارت هدیه به پرسنل نهاد ریاست‌جمهوری و مدیر مسئول روزنامه آرمان می‌شود.

در این گزارش؛ پرداخت‌های صورت گرفته در جشن‌های مختلف این سازمان آمده است.

در این گزارش عملکرد مؤسسه فرهنگی آهنگ آسیه و روزنامه خورشید نیز مورد بررسی قرار گرفته است و میزان انتشار و تیراژ این روزنامه‌ها در آن ذکر شده است.

همچنین تخلفات صورت گرفته در بخش فروش شرکت‌ها و عملکرد مؤسسات اقتصادی زیرمجموعه شرکت شستا نیز آمده است.

خرید و فروش ارز نیز از طریق صرافی‌های مستقر در تهران و امارات نیز جزء تخلفات دیگری است که در این گزارش مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

بر اساس ماده ۲۱۶ آئین‌نامه مجلس شورای اسلامی، پس از قرائت این گزارش هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تخلفات صورت گرفته در سازمان تأمین اجتماعی محرز دانست و گزارش این تحقیق و تفحص را به صور مستقیم به قوه قضائیه برای رسیدگی قضایی ارسال کرد.
الف/
کد مطلب: 193026
مرجع : فارس