تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۶
 
تایید سخنان رهبر انقلاب در حرم مطهر امام(ره)؛

اعتراف ناخواسته مقامات اروپایی به خطای راهبردی در تبعیت از آمریکا

Share/Save/Bookmark
اعتراف ناخواسته مقامات اروپایی به خطای راهبردی در تبعیت از آمریکا
 
درحالی که آمریکا درحال صادرات مواد غذایی، وسایل پزشکی و دارو به ایران است، میزان آن نیز رفته رفته درحال ازدیاد است اما همزمان شرکت‌های اروپایی درحال قربانی شدن و جریمه شدن در این باره هستند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:رهبر معظم انقلاب دیروز در بخشی از سخنان خود در حرم مطهر حضرت امام (ره) فرمودند: آمریکاییها در عین مدارای منفعت طلبانه با اروپا، از زندگی خصوصی شهروندان و مقامات اروپایی جاسوسی می کنند و حتی حاضر به عذرخواهی هم نیستند.

ایشان افزودند: البته اروپایی ها به دلیل خدمت به منافع آمریکا خطای راهبردی بزرگی مرتکب شده اند که برخلاف منافع ملی آنهاست.

یکی از آشکارترین مصادیق خطاهای راهبردی کشورهای اروپایی همراهی با آمریکا در تحریم ایران می باشد.

اروپایی ها بازار بسیار بزرگ ایران را باوجود رکود اقتصادی خود نه تنها از دست داده اند بلکه با همراهی با تحریم علیه ایران با کاهش روایط اقتصادی، دچار ضررهای اقتصادی شده اند. آمریکایی ها به علت عدم ارتباط اقتصادی با ایران چنین ضررهایی را احساس نکرده اند.

به تعبییر دقیق تر این اروپاست که اینک به خاطر تحریم ایران در حال ضرر دیدن است و آمریکا نه تنها آسیب ندیده بلکه از قبال تحریم علیه ایران و حتی برخی تجارت های خاص شرکت های آمریکایی با ایران به فوایدی نیز دست یافته است.

بطوریکه به گزارش خبرگزاری آلمانی بلومبرگ، اتحادیه اروپا از این که آمریکایی‌ها در کنار تحریم ایران، خود اقدام به افزایش روابط تجاری با این کشور کرده ناراضی است و به این مسئله اعتراض کرده است.

بر اساس این گزارش، یک رسانه آمریکایی نیز به تازگی به نگرانی کشورهای اروپایی نسبت به شدت یافتن روابط تجاری واشنگتن با تهران پرداخته است؛ چرا که این شرکت‌های اروپایی به‌خاطر تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران متضرر شده‌اند.

در گزارش این رسانه آلمانی آمده: «درحالی‌که تجارت اروپا با ایران به یک بیستم کاهش یافته، داد و ستد آمریکا با این کشور رشدی بالغ بر ۳۵ درصد را از سال ۲۰۱۱ به این سو نشان می‌دهد. این رقم برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برابر با کاهش ۷۷ % است.»

براساس این گزارش، برخی مقام‌های اروپایی در اعترض خود به آمریکایی‌ها،‌ چنین وضعی را «ناعادلانه» خوانده اند. درحالی که آمریکا درحال صادرات مواد غذایی، وسایل پزشکی و دارو به ایران است، میزان آن نیز رفته رفته درحال ازدیاد است اما همزمان شرکت‌های اروپایی درحال قربانی شدن و جریمه شدن در این باره هستند.

بلومبرگ در ادامه می‌نویسد، «ماریتج شاک» عضو هلندی اتحادیه اروپا در این باره گفته که اتحادیه اروپا باید نگرانی خود را بابت اقدام‌های آمریکا در معالات تجاری با ایران بیان کند. تحریم‌های آمریکا تاثیر بدی را بر تجارت اروپا گذاشته است.

نکته جالب اینکه اکنون آمریکایی ها قصد دارند یک بانک معروف فرانسوی را به خاطر نقض تحریم های ایران، با یک جریمه سنگین روبه رو کنند.

گروه بانکی " ب. ان. پی . پاریباس" متهم است که با کشورهای سودان و ایران که هدف تحریم ها بودند، عملیات بانکی و ارزی انجام داده است و این اتهام می تواند جریمه ۱۰ میلیارد دلاری را برای این بانک همراه داشته باشد. ضمن اینکه تمامی فعالیت های این موسسه مالی در آمریکا به طور موقت به حال تعلیق در خواهد آمد.

این در حالیست که مجازاتی که آمریکا علیه این بانک در نظر گرفته نه تنها "ب . ان. پی. پاریباس " را متضرر خواهد بلکه به اقتصاد کل فرانسه نیز لطمه می زند.

در همین حال، لوران فابیوس، وزیر امورخارجه فرانسه طی گفت و گو با شبکه تلویزیونی " فرانس ۲ " در این باره گفت: طبیعی است که اگر اشتباهی صورت گرفته باشد، مجازاتی نیز در نظر گرفته شود ولی این مجازات باید متناسب و منطقی باشد. این ارقام برای مجازات منطقی نیست
این شریک تجاری نمی تواند تنها بر اساس منافع خود عمل کند و اگر این چنین باشد ما با یک تصمیم گیری یک سویه و ناعادلانه مواجه هستیم. در نتیجه این مساله جدی و مهم است و باید بدرستی حل شود.

از سوی دیگر نشریه نوول ابسرواتور با اشاره به اینکه این بانک فرانسوی یکی از بانک های عمده و مهم منطقه یورو است، نوشت: در صورت مجازات اعلام شده آمریکا علیه گروه بانکی "ب. ان. پ. پاریباس" برخی کشورهای دیگر اروپایی نیز متضرر خواهند شد.

در همین حال رئیس جمهوری فرانسه که همواره برای فشار و تحریم علیه ایران پیشگام است با ارسال نامه‌ای به همتای آمریکایی خود تصمیم واشنگتن برای جریمه بانک "بی.ان.پ. پاریبا را نامناسب خواند.


منبع:جهان
کد مطلب: 219819