تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۷
۴
 

نقدی بر سخنان اخیر حسن خمینی

Share/Save/Bookmark
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:مرتضی میبدی در پرتو سخن نوشت:

آقاي سيد حسن خميني اخيرا در جمع فعالان سياسي استان كرمان اظهار داشته است: در فرهنگ اسلام تقوا و سابقه ايمان معيار تمايز ميان افراد شناخته مي‌شود؛ چنان كه در قرآن نيز كساني كه قبل و بعد از فتح ايمان آورده‌اند يكسان تلقي نشده‌اند.
توليت آستان امام خميني(ره) همچنين با اشاره به دشواري‌هاي همراهي با نهضت امام(ره) در قبل از پيروزي انقلاب افزوده است: البته همراهان بعد از فتح، آدم‌هاي بدي نيستند مخصوصا اين‌كه برخي از آن‌ها جوان هستند و آن زمان نبودند. اما برخي از كساني كه تازه از راه رسيده‌اند، با بمباران تبليغاتي برخي چهره‌هاي قديمي را منكوب مي‌كنند. به عنوان مثال آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني كم كسي نيست....

در اين باره گفتني است؛

درست است كه سابقه ايمان نيز از جمله معيارهاي تمايز ميان افراد شناخته مي‌شود؛ اما اثرگذاري اين سابقه منوط به «استمرار» آن است و صِرف «سابقه ايمان» به تنهايي كفايت نمي‌كند. براي نمونه در صدر اسلام، كم‌ نبودند كساني كه از سوابق درخشاني در همراهي با پيامبر(ص) برخوردار بودند؛ اما پس از مدتي به دلايلي در ادامه مسير دچار لغزش و گاه خطاهايي جبران‌ ناپذير شدند و اجر فداكاري‌هاي گذشته خود را به دست خويش خدشه‌دار ساختند. بنابراين «سابقه ايمان» در صورتي معتنابه است كه از «لواحق» غيرقابل قبول مبرّا بماند.

ايشان گفته است «برخي از كساني كه تازه از راه رسيده‌اند، با بمباران تبليغاتي برخي چهره‌هاي قديمي را منكوب مي‌كنند» و به مصاديق سخن خود اشاره نكرده است؛ اما از سياق كلام و تعبير بعدي كه مي‌گويد «آيت‌ا... هاشمي رفسنجاني كم‌كسي نيست» مي‌توان چنين برداشت كرد كه دست‌كم يكي از مصاديق مورد نظر وي، آقاي هاشمي رفسنجاني است.

در اين باره به نظر مي‌رسد چنان‌چه حجت‌الاسلام سيد حسن خميني فارغ از «علقه‌هاي شخصي و عاطفي»، رويكرد آقاي هاشمي رفسنجاني به ويژه در فتنه حسّاس۸۸ را با نگاهي «منصفانه» مورد بررسي قرار دهد، به نتيجه‌اي ديگر دست يابد.

فراموش نمي‌كنيم كه در دوران دولت‌هاي پنجم و ششم، سازندگي و آباداني كشور رونق گرفت؛ اما دراثر نگاه يكسويه به توسعه، به تدريج برخي ارزش‌هاي جبهه و جنگ و آرمان‌هاي انقلاب كم‌رنگ شد و رويكرد «سازندگي به هرقيمت»، «عدالت اجتماعي» را به حاشيه راند و پس از هشت‌سال، فاصله طبقاتي شدت يافت و برخي توانستند با موج‌سواري و رانت‌خواري به ثروت‌هاي آن‌چناني دست يابند و....

البته زحمات گران‌سنگ دولت سازندگي در بازسازي ويراني‌هاي ناشي از جنگ تحميلي و شتاب بخشيدن به توسعه كشور، انكارشدني نيست؛ اما تمركز بر «سازندگي» صرف، برخي را از اين واقعيت دور ساخته بود كه اصولا يكي از مهم‌ترين انگيزه‌هاي انقلاب اسلامي، جاري‌شدن همه ابعاد اسلام بود؛ و «توسعه مادي» تنها يكي از وجوه انقلاب به‌شمار مي‌آمده است.

در اين ميان، غم‌انگيزترين بخش از حيات سياسي آقاي هاشمي در دوران فتنه ۸۸ رقم خورد؛ فتنه‌اي كه صداي قهقهه دشمنان را به گوش‌ همه رساند و دوستان را در غم فرورفتن برخي متصديان ديروز در باتلاق قهر و خودخواهي نشاند.

در آن دوران حساس كه امثال موسوي و كروبي بي‌اعتنا به همه هشدارهاي دلسوزان نظام و از جمله رهبر معظم انقلاب، در مسير قدرت‌طلبي به پيش مي‌تاختند و رسيدن به خواست‌هاي نامشروع خود را ولو به‌قيمت آسيب‌رساندن به پايه‌هاي نظام و انقلاب، جايز مي‌شمردند، انتظار از «سابقون» در انقلاب اين بود كه زودتر از ديگران، براي دفاع از نظام و رهبري سينه سپر كنند و در برابر باج‌خواهي‌ها بايستند. اما عليرغم اين‌كه بسياري از اصحاب انقلاب، از «سابقون» و «لاحقون»، و از «قديم‌الاسلام»ها تا «جديدالاسلام»ها و «تازه به دوران رسيده»‌ها با تمام وجود به صحنه حمايت از دين و انقلاب وارد شدند و بي‌اعتنا به همه شانتاژ‌هاي رسانه‌اي در برابر فتنه‌انگيزي برخي همرهان ديروز ايستادند؛ آقاي هاشمي باوجود همه انتظارها وتلاش‌ها، رفتاري بسيار تا‌مل‌برانگيز پيشه كرد، در حالي‌كه با توجه به رابطه نزديك با امثال موسوي و كروبي و نفوذ كلام وي در بين طرفداران آن‌ها مي‌توانست نقش بسيار مؤثري ايفا كند و از آسيب‌هاي فتنه‌گران بكاهد.

در آن دوران پرتلاطم، آقاي هاشمي كه از سابقون در انقلاب به شمار مي‌آيد و به تعبير حجت‌الاسلام سيد حسن خميني، «كم‌كسي نيست»، به جاي موضع‌گيري صريح در برابر فتنه و فتنه‌گران، با مواضع دوپهلوي خود، اسباب اميدواري دشمنان قسم‌خورده انقلاب را فراهم ساخت و موسوي و كروبي را در تداوم رفتار خويش جري‌تر نمود. وي از جمله در آخرين خطبه نماز جمعه، به‌گونه‌اي موضعگيري كرد كه رسانه‌هاي بيگانه و بدخواهان داخلي نتوانستند خوشحالي خود را پنهان كنند.

«هاشمي رفسنجاني در نمازجمعه تهران هيچ سخني كه مانع از تجمع هواداران موسوي و اقدامات آن‌ها شود بر زبان نياورد... او مي‌خواهد همچنان از هر فرصتي كه پيدا مي‌كند براي به چالش كشيدن نتايج انتخابات استفاده كند»، «هاشمي گفت مردم به نظام اعتماد ندارند»، «هاشمي رفسنجاني گفت بايد ترديدها در مورد انتخابات رفع شود»، «اين اولين بار بود كه يك مقام عالي‌رتبه ايران از بحران سخن مي‌گفت» و نظاير آن، بخش كوتاهي از ذوق‌زدگي رسانه‌هاي معاند خارجي پس از آخرين خطبه نماز جمعه آقاي هاشمي بود؛ نمازجمعه‌اي كه برخي سينه‌زنان زير بيرق موسوي و كروبي و به‌وجدآمدگان از سخنان خطيب جمعه، چنان از تعاليم ديني دور بودند كه با «كفش» به نماز ايستاده بودند و دختران و پسراني با دست‌بند «سبز» در كنار يكديگر در صف نماز، از سخنان آقاي هاشمي به شعف مي‌آمدند!

پس از اين‌ خطبه‌ها نيز آقاي هاشمي هيچ اقدامي براي جبران رفتار توجيه‌ناپذير خود نكرد؛ در حالي كه رهبري معظم بارها خواص را به آگاهي‌رساندن و بصيرت‌بخشي فراخوانده و از جمله فرموده بودند:

«نخبگان بدانند هر حرفى، هر اقدامى، هر تحليلى كه به آن‌ها(برهم‌زنندگان امنيت) كمك بكند، اين حركت در مسير خلاف ملت است. همه‏ ما خيلى بايد مراقب باشيم؛ خيلى بايد مراقب باشيم؛ مراقب حرف زدن، مراقب موضع‏گيرى كردن، مراقب گفتن‌ها، مراقب نگفتن‏‌ها. يك چيزهايى را بايد گفت؛ اگر نگفتيم، به آن وظيفه عمل نكرده‌ايم. يك چيزهايى را بايد بر زبان نياورد، بايد نگفت؛ اگر گفتيم، برخلاف وظيفه عمل كرده‏‌ايم...

نخبگان سر جلسه‏ امتحانند؛ امتحان عظيمى است... اشتباه مي‌كنند آن كسانى كه خيال مي‌كنند با سياسي‌‏كارى، عقلائى عمل مي‌كنند؛ نه! عقل آن چيزى است كه راه عبادت خدا را هموار مي‌كند. شاخصش هم براى ما، بين خودمان و خدا، اين است كه نگاه كنيم ببينيم در بيان اين حرف اخلاص داريم يا نه؟ به فكر خداييم يا نه؟ من دارم براى خاطر خدا، رضاى خدا حرف مي‌زنم يا براى خاطر جلب توجه شما دارم حرف مي‌زنم؟ براى خاطر خداست يا براى خاطر دل مستمع و غير مستمع است؟ معيارش اين است.... »

متاسفانه، به‌رغم همه تلاش‌هاي مشفقان و ناصحان امين، آقاي هاشمي رويكرد خود را ادامه داد و نتيجه آن شد كه نمايندگان مجلس خبرگان رهبري، براي پاسداشت جايگاه رفيع رياست خبرگان، مرحوم آيت‌الله مهدوي كني را به رياست خبرگان برگزيدند، تا تبعات برخي مواضع و رويكردهاي ناصواب دامن‌گير مجلس خبرگان نشود و از اين ناحيه آسيبي متوجه نظام اسلامي نگردد.

به‌هرروي هرچند در قضاوتي منصفانه نبايد- و نمي‌توان- خدمات شخصيت‌هايي همچون آقاي هاشمي رفسنجاني به‌ويژه در قبل از پيروزي انقلاب اسلامي را ناديده گرفت؛ اما از سوي ديگر نبايد چنان مبهوت «سوابق» شد كه «لواحق» توجيه‌ناپذير و ضعف‌هاي بزرگ را [كه بعضاً تمام سوابق خوب را نابود مي‌كند] در ارزيابي‌ها مورد توجه قرار نداد.


کد مطلب: 253236
 
۱۳۹۳-۰۹-۳۰ ۰۷:۲۰:۳۹
چون هاشمی بیشتر براش منفعت داره. و گرنه اون از همه شما نویسندگان زرنگتره
 
۱۳۹۳-۰۹-۳۰ ۰۹:۴۸:۵۴
الان که خدا رو شکر فاصله طبقاتی کم شده و همه با خوشی و خرمی در کنار هم زندگی می کنیم.اختلاص ۲۰۰۰میلیاردی و صدها نمونه دیگه که نداریم.مشکل کار که اصلا نیست،اعتیاد هم همینطور
 
کارگر فقیر
۱۳۹۳-۱۰-۰۷ ۱۰:۱۰:۴۷
بنده زحمتکش کارگر ضعیف تصور میکنم مردم را بازی دادند و سر گرم این مسائل پیش پا افتاده کردند. میلیارد میلیارد میبرن و به ریش ملت میخندند. همه اشان دستشان تو یک کاسه است. اینا همش بازی سیاسی است. فلانی تا دیروز ریئس مجلس اون هم دو دوره بوده و دیگری نخست وزیر بوده حالا یه دفعه وضع تغییر پیدا کرده. بدبخت ملت ایران که با این همه فشار گرانیها و فقر باید درگیر این مسائل شخصی به قدرت رسیدن عده ای برای چپاول باشند! خدایا آیا وقت آن نرسیده که به ظلم پایان دهی . واقعا که مرگ شیرین تر از این زندگانی در این کشور دزد بازار است. بی عدالتی و تبیعض و گران شدن روز به روز اجناس.
 
محمدی
۱۳۹۳-۱۰-۱۱ ۲۱:۲۶:۱۵
سلام به فرموده مولا علی ع اگر فقر از درب وارد شود ایمان از پنجره فرار میکند .این بود ان انقلابی که کردیم .جوانان 30 تا 35 ساله راببینید و...اعتیاد . فحشا .اختلاسو...خدایا به کجا می رویم ... به تو پناه می اوریم .