تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۵
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

شاهد بدعهدی‌های متعدد طرف مقابل بودیم اما چه کنیم که برخی مسئولان به غربی‌ها خوش بین هستند

خیال می کنند به آنها نیازمندیم لذا به تعهدات عمل نمی‌کنند
Share/Save/Bookmark
 
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: خوش بینی برخی مسئولان کشور باعث شده است که آمریکایی‌ها و طرف غربی خیال کنند که ما به آن‌ها نیازمندیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ما موارد متعددی را شاهد بودیم که پس از انقلاب، هنگامی که با آمریکایی‌ها به توافق رسیدیم، تیم مذاکره کننده ما در داخل کشور با آن روحیه خوش بینی و وابستگی، به سرعت تعهدات خود را عملی کردند.

وی در همین رابطه افزود: ولی در مقابل، آمریکایی‌ها دقیقا بر خلاف آن عمل کرده و آن چرا که باید عمل می‌کردند انجام ندادند. مثلا در قرارداد الجزایر بنی صدر ۵۳ نفر آمریکایی را آزاد کرد. در آن زمان قرار بود کل پول‌های بلوکه شده ایران از قبل انقلاب که در آمریکا بود را آزاد کنند که متاسفانه کمتر از یک چهارم این مقدار آزاد شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در سال‌های گذشته و اثبات بدعهدی آمریکا، تصریح کرد: در توافقات مقدماتی و هسته‌ای ژنو هم به همین منوال بود؛ تیم مذاکره کننده کشورمان سریعا در رابطه با اورانیوم ۲۰ درصد عمل کرد.

کوثری در ادامه مطلب فوق اضافه کرد: همچنین ادامه رآکتور ۴۰ مگاواتی اراک (که تا ۹۰ درصد هم پیش رفته بود) را تعطیل کرده و تعداد سانتریفیوژها اضافه نشد. همچنین مقدار اورانیوم غنی شده ۳.۵ تا ۵ درصد متوقف شد این یعنی عمل به تعهدات.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در هر صورت ما به تعهداتی که داشتیم عمل کردیم ولی آمریکا در بیشتر موارد مانند بیمه کشتیرانی، لغو قطعات خودرویی و هواپیمایی بدعهدی کرد.

وی با تذکر اینکه برخی مسئولان کشور به تعهدات طرف مقابل خوش بین هستند، تاکید کرد: از این موارد بدعهدی طرف مقابل بسیار زیاد شاهد بودیم ولی چه کنیم که مسئولان اجرایی و برخی دیگر از مسئولان کشور از جمله برخی در قوه مقننه به غربی‌ها خوش بین هستند و همین باعث شده که خیال کنند ما به آن‌ها نیاز داریم لذا به تعهدات خود عمل نمی‌کنند.

کوثری در ادامه یادآور شد: غربی‌ها به آن حق مسلمی که خود آن‌ها هم قبول کردند، عمل نمی‌کنند ولی متاسفانه باز هم برخی مسئولان کشور این مسئله را دنبال و تکرار می‌کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خاتمه عنوان کرد: ملت باید بدانند مسئولان بخاطر فکر و منافع خود است که کوتاه می‌آیند و این کوتاهی را مردم باید متوجه شوند و به هیچ وجه از حق خود کوتاه نیایند. مردم باید به گونه‌ای عمل کنند که مسئولان بدانند به هیچ وجه حق ندارند براثر فکر و منافع شخصی خود عمل کنند که متاسفانه از این گونه موارد در کشور بسیار است.


 
کد مطلب: 309556