تاریخ انتشار : شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۴
 
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی:

تواضع در برابر ملحدان نشان از فرومایگی انسان است

Share/Save/Bookmark
 
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه تواضع در برابر ملحدان نشان از فرومایگی انسان است، گفت: برخی از افراد تا یک نفر از اروپا می‌آید در برابرش خاضع‌اند، ولی در مقابل مومنان درشتی می‌کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حجت‌الاسلام سید مهدی قریشی ظهر امروز در چهل و سومین جلسه درس‌هایی از نهج‌البلاغه با اشاره به خطبه همام و اوصاف متقین، اظهار داشت: انسان‌های متقی بر اساس فرمایش امام علی (ع) همواره به یاد خدا هستند و در راه شکر نعمات الهی مدام در تلاش هستند.
وی افزود: امام علی (ع) ترس را در دل انسان مومن دارای جایگاه می‌داند و تلاش شبانه‌روزی مومن را در مسیری می‌داند که مانع از غفلت او و فراموش کردن عالم آخرت شود، بنابراین ما باید بر این اساس همواره به یاد آخرت باشیم و از غفلت بپرهیزیم.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی با اشاره به کلام الهی گفت: خدای متعال برای اهل کفر و عناد از جن و انس عذاب جهنم را مهیا کرده‌است، چون آن‌ها از قوه و قدرت‌های الهی که به آن‌ها داده‌شده مانند؛ نعمت چشم، گوش، عقل و درک برای فهمیدن حقایق استفاده نمی‌کنند و مانند حیوانات بلکه بدتر از آن‌ها زندگی می‌کنند.
وی قرآن را کتاب ادب معرفی و اضافه کرد: خدای متعال در قرآن کریم مباحث را به شکل کاملا مؤدبانه بیان می‌فرماید، خدای متعال برای نشان دادن جایگاه انسان‌هایی که تنها به تمایلات مادی اهمیت می‌دهند و در طول عمر حتی یکبار هم متوجه نعمت‌دهنده نیستند، بدتر از حیوان معرفی می‌کند.
این مسئول غفلت از منعم و پروردگار را بزرگترین عامل فراموشی آخرت دانست و گفت: غفلت انسان را بیچاره می‌کند و امیر مومنان (ع) ویژگی مومنان را پرهیز از غفلت می‌دانند و در قرآن کریم هم مومنان به پرهیز از غفلت و ارتباطی که فضل و رحمت الهی را جذب کند سفارش شده‌اند.
وی ادامه داد: اگر انسان از فضل الهی برخوردار شود خوش به سعادت چنین فردی، اما اگر کسی از فضل و رحمت الهی دور شود انسان از زندگی‌اش هیچ بهره‌ای نمی‌برد و به فرموده الهی ابزار شیطان شده و در آلودگی‌ها غرق می‌شوند.
قریشی شادی مومنان را در رسیدن به فضل و رحمت الهی عنوان و ابراز کرد: خدای متعال در سوره حدید می‌فرماید که برای رسیدن به مغفرت و بهشت الهی که عرض آن به اندازه آسمان‌ها و زمین است و برای مومنان آماده شده‌است سبقت بگیرید؛ هر کس در دل خود احساس کند که میل به احسان و نیکوکاری دارد بداند که مصادیق رحمت الهی شامل حال او شده‌است.
وی گفت: بر اساس بیانات الهی اگر ما وادی ایمان را ترک کنیم و با مومنان درشتی کنیم خدای متعال عاجز از آوردن قومی که خیلی بهتر و بیشتر از ما ایمان بیاورند و با مومنان دوستی کرده و در مقابل دشمنان با شدت برخورد کنند نیست.
این مسئول ادامه داد: امام علی(ع) مومن را بر نفسش غالب معرفی می‌کنند و راه کنترل نفس را مانع از خواسته‌هایش و به بند کشیدن آن می‌دانند؛ به طور مثال نفس مایل به بیداری و راز و نیاز شبانه با خدای متعال نیست، ولی مومن نفس خود را با روزه گرفتن و یا منع کردن از چیزی که خوشایند نفس است، منع می‌کند.
وی اصل آزادی را در به بند کشیدن نفس دانست و گفت: انسان‌های آزاده نه در برابر نفس‌شان و نه در برابر انسان‌های ظالم سر خم نمی‌کنند.
قریشی بر اساس بیانات امام علی(ع) پیروی از نفس و آرزوی طولانی را آفت مومنان و سبب غفلت از آخرت عنوان و اضافه کرد: در قرآن کریم خدای متعال غافلان از آخرت را کسانی معرفی می‌کند که هوای نفس‌شان را خدای خود قرار داده‌اند و به عنوان معبود از آن اطاعت می‌کنند.
وی مومن و متقی را در بند فرامین الهی دانست و گفت: مومن همه کردارش بر حسب رعایت رضای الهی است ولی انسان غافل همواره علت کردارش هوای نفس او است و هر کاری را از روی هوای نفس انجام می‌دهد، به طور مثال برخی خانم‌هایی که به بی‌حجابی از سر پیروی از هوای نفس روی آورده‌اند و توان ترک این مساله را ندارند.
امام جمعه ارومیه ابتلا به گناهان را نتیجه پیروی از هوای نفس و چشم گفتن به خواسته‌های درون طغیان‌گر اعلام و عنوان کرد: بر این اساس است که امام علی (ع) ویژگی مومنان را به بند کشیدن نفس و نپرداختن به خواسته‌های آن می‌دانند تا از این طریق نفس در دست صاحبش رام شود.
وی غرور و تکبر را یکی دیگر از اثرات اطاعت از هوای نفس دانست و گفت: برخی از افراد با وجود نداری و کمبود مالی اقدام به تعویض وسایل منزل می‌کنند و این نشان از گرفتاری به هوای نفس است.
استاد حوزه و دانشگاه سبک زندگی امام متقین را نمود بارز زندگی انسان آزاده خواند و ادامه داد: امام علی (ع) می‌فرماید که "اگر می‌خواستم می‌توانستم از هر نعمتی بهترین‌اش را در اختیار بگیرم، اما هیهات که علی بخواهد از هوای نفس اطاعت کند و طوری زندگی کند که فقیر به آن نگاه کرده و حسرت بکشد".
قریشی با اشاره به اینکه سخن هر فردی نشان از دانش و منش او است، گفت: بیانات امام علی(ع) به شکل ناخودآگاه انسان را در برابر بزرگی و کرامت این امام بزرگوار خاضع می‌کند و مقام و منزلت ایشان را در برابر دیدگان انسان مجسم می‌سازد.
وی دنیاطلبی را نشانه بی‌ارزش بودن افراد دانست و اضافه کرد: کسی به ظالمان ارزش و اهمیت حقیقی را قائل نیست و تواضع و محبتی که به مومنان دارند در مورد ستمگران و دنیاطلبان برعکس است.
نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان غربی مؤمنان را گریزان از لغزش‌گاه‌ها معرفی و خاطرنشان کرد: مومن و متقی شخصیتی دارد که اجازه نمی‌دهد هوای نفس و هر نوع لغزش‌گاه دیگری او را به بند کشد و در نیایش‌های امام علی(ع) ما شاهد بیزاری حضرت از اطاعت از هوای نفس و افتادن به کمین لغزش‌گاه‌ها هستیم.
د
کد مطلب: 321080
مرجع : فارس