تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۲۸
 

تماس تلفنی روحانی با نخست وزیر گرجستان

Share/Save/Bookmark
رئیس‌جمهور گفت: باید همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان در مسیر منافع دو ملت بیش از پیش مستحکم شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در تماس تلفنی نخست‌وزیر گرجستان ضمن استقبال از گسترش و تعمیق همکاری‌های تهران تفلیس، گفت: باید همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان در مسیر منافع دو ملت بیش از پیش مستحکم شود.
 
روحانی عصر دوشنبه در گفت‌وگو با "گنورگی کویر یکاشویلی"  با تشکر از تبریک وی به مناسبت موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک(برجام )، گفت: موفقیت مذاکرات هسته‌ای و نتایج آن یک پیروزی بین‌المللی برای دیپلماسی بود.
 
رئیس‌جمهور به فعال شدن کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت: ظرفیت‌های فراوانی برای همکاری وجود دارد و اجرایی و عملیاتی شدن توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و گرجستان از جمله لغو روادید میان دو کشور می‌تواند سطح همکاری‌های مشترک را گسترش دهد.
 
روحانی با اشاره به اینکه گرجستان می‌تواند کریدور مبادلات ایران با کشورهای حوزه دریای سیاه باشد، گفت : موقعیت جغرافیایی و امکانات گسترده مشترک، زمینه‌های مناسبی را برای همکاری‌های چند جانبه فراهم کرده است.
 
نخست‌وزیر گرجستان نیز در این تماس تلفنی با تبریک اجرای رسمی برنامه جامع اقدام مشترک و رفع تحریم‌ها، گفت: اجرای برجام نه تنها در راستای منافع ایران بلکه به نفع کل منطقه و جهان از جمله گرجستان است.
 
"گنورگی کویر یکاشویلی" با تاکید بر ضرورت اجرایی و عملیاتی شدن توافقات کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، گفت: یکی از این توافقات لغو روادید میان دو کشور بود که این امر می‌تواند باعث تقویت همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی دو کشور شود.
 
وی تصریح کرد: اطمینان می‌دهم که آماده آغاز فصل جدیدی از روابط هستیم. گرجستان آمادگی دارد در همه عرصه‌ها به ویژه اقتصادی همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد و فصل تازه‌ای را در همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی بگشاید.
 
نخست‌وزیر گرجستان با اعلام اینکه "در آینده نزدیک به ایران سفر خواهم کرد"؛ همچنین بار دیگر از دکتر روحانی برای سفر رسمی به تفلیس دعوت کرد.د
کد مطلب: 323213
مرجع : جهان