تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۲
 
فولادگر:

گرایش به سمت شرکت‌های خارجی در مدیران دولتی زیاد است / در اقتصاد مقاومتی قوی‌تر عمل می‌کردیم امتیازات کمتری در برجام می‌دادیم

Share/Save/Bookmark
 
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در بخش اقتصاد مقاومتی قوی‌تر عمل کرده بودیم در موضوع برجام امتیازات بیشتری می‌گرفتیم و امتیازات کمتری می‌دادیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  حمیدرضا فولادگر پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با ارائه گزارشی از قانون‌گذاری در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اصلاح سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی که در گزارشات قبلی نیز گفته شده بود و با مشکلاتی مواجه بود خوشبختانه در مجلس نهم طی سه مرحله اصلاح شد.
وی افزود: این اصلاح به منظور ایجاد سرمایه‌گذاری دولت در مناطق محروم و همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و دولتی در فناوری‌های نوین است؛ در این اصلاحیه بر شفاف‌سازی عملکرد شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی برای ورود به بازار سرمایه تاکید شده که این شرکت‌ها باید اطلاعات مالی خود را شفاف کنند.
* عملکرد مسئولان در اقتصاد مقاومتی راضی کننده نیست
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ابلاغ قانون چهار ماده‌ای اقتصاد مقاومتی گفت: ساختارسازی‌های انجام شده برای ایجاد شورای سه نفره متشکل از سران قوا برای اجرای اقتصاد مقاومتی در نظر گرفته شده که متاسفانه عملکرد کل مسئولان کشور در ارتباط با اقتصاد مقاومتی راضی کننده نیست و مقام معظم رهبری نیز بارها متذکر این موضوع شده‌اند و تاکید کرده‌اند انتظارات در این حوزه بیشتر است.
* اگر در اقتصاد مقاومتی قوی‌تر عمل کرده بودیم امتیازات کمتری در برجام می‌دادیم
وی تصریح کرد: اگر در بخش اقتصاد مقاومتی قوی‌تر عمل کرده بودیم و بنیان‌های اقتصادی کشور قوی‌تر شده بود، در موضوع برجام امتیازات بیشتری می‌گرفتیم و امتیازات کمتری می‌دادیم؛ چیزی که گروه 1+5 که قصد براندازی ایران را داشت و هنوز هم اگر بتوانند پشت آن لبخندهایشان برنامه براندازی دارند را سر میز مذاکره نشاند موفقیت‌های کسب شده نظام، مقاومت مردم، مسائل منطقه‌ای، توان دفاعی و موشکی، پیشرفت هسته‌ای و مهم‌تر از همه ثبات و امنیت کشور بود.
فولادگر ادامه داد: در معامله برجام امتیازاتی دادیم و امتیازاتی گرفتیم که اگر در بخش اقتصادی قوی‌تر عمل کرده بودیم و نگران مسائل اقتصادی و تحریم‌ها نبودیم طبعا امتیازات بیشتری می‌گرفتیم و امتیازات کمتری می‌دادیم، بنابراین تاکید بر روی مسئله اقتصاد مقاومتی به همین دلایل است.
وی با اشاره به الزام مجلس شورای اسلامی برای ارائه گزارش نظارتی در رفع موانع تولید کشور، اضافه کرد: این گزارش حتما باید توسط نمایندگان مردم تا پایان این دوره از مجلس شورای اسلامی ارائه شود چراکه بسیار مهم و پراهمیت است.
* نوبخت می‌گوید مجلس برای بررسی لایحه بودجه و برنامه ششم سه شیفت کار کند!
عضو کمیسیون هیئت عالی نظارت مجلس شورای اسلامی متذکر شد: دولت قبل در سه سال پایانی خود، لایحه بودجه را با تاخیر به مجلس ارائه می‌داد، دولت جدید نیز در دو سال نخست این لایحه را به موقع تقدیم مجلس می‌کرد اما این دولت هم مانند دولت قبل امسال لایحه بودجه را دیر ارائه کرد.
وی با اشاره به تاخیر ارائه لایحه بودجه از طرف دولت و ارائه آن همزمانی با برنامه ششم و سال انتخابات مجلس تاکید کرد: سخنگوی دولت در مصاحبه‌های خود می‌گوید مجلس شورای اسلامی برای بررسی این دو لایحه وقت بگذارد و سه شیفت کار کند، آقای نوبخت شما خودتان چهار دوره در مجلس بوده‌اید و آئین‌نامه‌های آن را می‌دانید، علاوه بر آنکه شما می‌دانستید امسال سال انتخابات مجلس است و فرصت برای بررسی دو لایحه همزمان کم است.
فولادگر بیان داشت: لایحه بودجه در آینده یا به صورت طرح و یا به صورت لایحه دو دوازدهم خواهد شد و در سال 95 در صحن علنی بررسی خواهد شد؛ از تمامی مردم، فعالان و صاحب‎نظران اقتصادی و همچنین دستگاه‌های اجرایی تقاضامندم که هرگونه پیشنهادی در لایحه بودجه و برنامه ششم توسعه دارند به ما ارائه کنند.
*در قراردادهای اخیر دولت آیا ظرفیت‌های و واحدهای تولیدی نیمه تعطیل داخل کشور دیده می‌شود؟
وی خاطرنشان کرد: گزارشی از حمایت از تولید ملی در شرایط پسابرجام در مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد، جای سوال وجود دارد که در قراردادهایی که اخیرا با کشورهای مختلف بسته می‌شود، تکلیف تولید داخلی چگونه خواهد بود؟ و حال که دولت در سرمایه‌گذاری‌های خارجی ورود پیدا کرده نباید ظرفیت‌های داخلی کشور بلااستفاده بماند.
رئیس کمیسیون پیگیری و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی عنوان داشت: اصل حرکت و ارتباطات با دیگر کشور از سیاست‌های اصلی نظام است اما در گزارش مجلس مشخص می‌شود که در قراردادهایی که دولت می‌خواهد با دیگر کشورها منعقد کند آیا ابتدا ظرفیت‌های داخلی و واحدهای تولیدی نیمه تعطیل دیده می‌شود؟
وی عنوان کرد: دولت باید توجه داشته باشد که مثلا برای قرارداد خودرو، پلت فرم مشترک وجود دارد؟ آیا شرط صادرات محصولات داخلی گذاشته می‌شود یا خیر؟ آیا از تولید، توان سخت‌افزاری و نرم‌افزای داخلی استفاده می‌شود؟ بنابراین باید قانون استفاده از حداکثر توان تولید داخل در کشور رعایت شود که طبق این قانون هر کالایی که قرار است از خارج وارد شود باید از عدم تولید آن در داخل کشور اطمینان حاصل شود.
* گرایش به سمت شرکت‌های خارجی در مدیران دولتی زیاد است
فولادگر یادآور شد: متاسفانه در مدیران دولتی گرایش عجله‌ای در حرکت به سمت شرکت‌های خارجی زیاد است، یا به تولید داخلی اعتماد ندارند یا محافظه‌کاری می‌کنند، ترس دارند و یا به تولید داخل بها نمی‌دهند و یا واقعا اطلاعی از توان تولیدات داخلی کشور ندارند و نمی‌دانند چه ظرفیت بالای فنی و مهندسی در کشور وجود دارد و یا منافعی برای آنها مثل پورسانت، سفرهای خارجی، واسطه‌ها و دلالان در کار است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر لزوم نظارت برا قراردادهای اخیر دولت با کشورهای اروپایی گفت: قراردادهای نفتی، هواپیمایی، خودرویی و فولادی به صورت تذکر و سئوال توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری می‌شود تا حق مردم ادا شود.
د
کد مطلب: 324106
مرجع : فارس