تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۴
 

روی خوش بازار سهام به کاهش سود بانکی

Share/Save/Bookmark
بازار سهام امروز همزمان با عرضه اولیه سهام پتروشیمی فجر شاهد سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرها یک روز پس از کاهش 2 درصدی نرخ سود بانک‌ها بود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات چهارشنه امروز 28 بهمن ماه 94، با رشد 746 واحدی به رقم 77 هزار و 888 واحد رسید.
 
شاخص کل هم‌وزن نیز با 75 واحد افزایش عدد 12 هزار و 903 واحد را برای خود ثبت کرد.  شاخص سهام آزاد شناور نیز با 891 واحد رشد به رقم 87 هزار و 330 واحد دست یافت.
 
شاخص بازار اول اما، در حالی با 501 واحد افزایش عدد 54 هزار و 22 واحد را تجربه کرد که شاخص بازار دوم با 1757 واحد رشد روی رقم 173 هزار و 230 واحد نشست.
 
امروز همچنین شاخص کل فرابوس با رشد 9 واحدی به رقم 819 واحد دست یافت.
 
بر اساس این گزارش معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 140 واحد، فولاد مبارکه با 98 واحد و خدمات انفورماتیک با 65 واحد رشد بالاترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
 
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک پارسیان با 25 واحد، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی با 20 واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با 14 واحد افت بالاترین تاثیر منفی را بر برآورد این نماگر به نام خود به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات بورس تهران به بیش از 611 میلیارد و 498 میلیون تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و 955 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 146 هزار و796 نوبت داد و ستد بود.
 
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های آبسال، نورد و قطعات فولادی، پتروشیمی فارابی، مجتمع‌های توریستی و رفاهی آبادگران ایران، شیشه دارویی رازی، صنایع آذر آب،‌حق تقدم خرید سهام رادیاتور ایران، قند شیروان قوچان و بجنورد، گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران، پشم شیشه ایران و زغال سنگ نگین طبس  از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های بیمه سامان و سرمایه‌گذاری صنایع ایران بازگشایی شدند.
 
امروز همچنین 200 میلیون سهم معادل 8 درصد سهام پتروشیمی فجر از سوی هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس برای اولین بار در بازار دوم بورس تهران عرضه و به قیمت هر سهم 1150 تومان کشف قیمت شد.
 
بازار سهام امروز ساعاتی پس از تصویب کاهش دو درصدی نرخ سود سپرده بانکی در شورای پول و اعتبار شاهد تقویت نسبت قیمت بر درآمدی (P/E) در تالار شیشه‌ای بود.
 
بازاری که با وجود جذب بیش از 229 میلیارد تومان نقدینگی در عرضه اولیه پتروشیمی فجر شاهد رشد قابل توجه ارزش و حجم معاملات سهام بود، اما همچنان به خاطر وجود انگیزه نوسان گیری در فضای حاکم بر معاملات بازار سهام دچار رنج و گاهی تردید است.
 
امروز گروه خودرویی‌ها اصلی‌ترین لیدرهای پیشرو بازار در شرایطی که قطعه‌سازان با اصلاح قیمتی در اغلب نمادهای معاملاتی خود مواجه بودند قرار داشت.
 
در عین حال در گروه بانک‌ها نیز موضوع تقویت صورت‌های مالی بانک‌های دولتی و یا وابسته به دولت (خصولتی) باعث شده تا پس از کاهش نرخ سود بانکی همچنان سهام این بانک‌ها در بازار مورد توجه خریداران سهام قرار گیرد. خریدارانی که چه حقیقی باشند و چه حقوقی انگیزه نوسان گیری در سهام بانک‌ها را بر سهامداری بلند مدت در این گروه ترجیح می دهند.
 
بازار سهام امروز در عین حال شاهد ارائه نخستین پیش‌بینی‌های درآمدی شرکت‌های بورسی در سال 95 بود به نظر می‌رسد هفته آینده روزهایی پرهیاهو برای بازار به تبع ارائه گزارش‌های بودجه‌ای شرکت‌ها در سال 95 باشد.
د
کد مطلب: 324519
مرجع : فارس