تاریخ انتشار : شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۳
 
کابوس مخزن آمونیاک حیفا؛

تهدید موشکی نصرالله یک میلیون صهیونیست را به وحشت انداخت

Share/Save/Bookmark
عملیات روانی حساب‌شده دبیرکل حزب‌الله لبنان علیه رژیم اسرائیل، باعث وحشت بیش از یک میلیون صهیونیست شده به‌گونه‌ای که کابینه تیم رژیم، اقدامات جدی و فوری برای جلوگیری از فاجعه مورد اشاره نصرالله انجام داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی نوشت که تهدیدات اخیر سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی بر هدف قرار دادن محموله‌های آمونیاک مستقر در بندر حیفا در جنگ آینده لرزه بر اندام بیش از یک میلیون صهیونیست انداخته و بر خلاف دفعات قبل، مقامات این رژیم را مجبور کرد که برای آرام کردن افکار عمومی داخلی بلافاصله به این اظهارات واکنش نشان دهند.
 
در این گزارش آمده است: شاید از معدود دفعاتی است که اسرائیل به صورت مستقیم و با سرعتی بالا به تهدیداتی که بر ضد آن مطرح شده، واکنش نشان می‌دهد. بمب اتمی که شامل محموله‌های آمونیاک در حیفا است و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرده که در هر جنگ احتمالی آینده آنها را هدف قرار خواهد داد. این موضوع باعث شده است گادی آیزنکوت رئیس ستاد ارتش اسرائیل بلافاصله برای مهار تأثیرات ناشی از این شوک در افکار عمومی به این اظهارات واکنش نشان دهد. وی البته قدرت حزب‌الله لبنان در اجرای تهدیدات نصرالله را رد نکرد، بلکه تنها به این سخن بسنده کرد که اسرائیل در ایجاد بازدارندگی در برابر حزب‌الله موفق بوده است.

صهیونیست‌ها می‌دانند که تهدیدات نصرالله در واکنش به تهدیدات مکرر رژیم صهیونیستی با عنوان "دیدگاه ضاحیه" مطرح شده که شامل هدف قرار دادن غیر نظامیان لبنانی است.
 
ایزنکوت در شهر بات یام در مرکز فلسطین اشغالی تصریح کرد که حزب‌الله لبنان توانمندی‌هایی دارد که در اطراف دولت اسرائیل از بیشترین اهمیت برخوردار است و این حزب بیشترین تهدید اسرائیل به شمار می‌رود. حزب‌الله توانمندی‌های خود را در اطراف اسرائیل ایجاد کرده تا بتواند موازنه استراتژیک در برابر اسرائیل را توسعه بخشد، با این وجود ارتش اسرائیل در ایجاد بازدارندگی موفق عمل کرده و جبهه لبنان در طول 10 سال اخیر آرام ‌ترین جبهه‌ها بوده است.
 
اظهارات ایزنکوت اساساً مصرف داخلی دارد و بار دیگر بر تاثیرات معادله بازدارنده و مستحکمی در افکار عمومی اسرائیلی‌ها تا رأس هرم مقامات نظامی  تأکید می‌کند، البته این اظهارات در پایان دادن به شوک موجود موفق نبود، چرا که کارشناسان اسرائیلی اطلاعات موجود در اظهارات سید حسن نصرالله را مورد بررسی قرار داد و تأکید کردند که خطرات موجود بسیار بیشتر از آن چیزی است که در این تهدید مطرح شده بود.
 
موشکی که 70 هزار نفر را یک جا به کام مرگ می‌کشاند/ سخنانی که یک میلیون صهیونیست را به لرزه انداخت +فیلم
 
پروفسور عاموس نوتع از کارشناسان آکادمی تخنیون در حیفا در این زمینه می‌گوید که هدف قرار گرفتن تنها یک کانتینر از کانتینرهای آمونیاک موجود در این بندر و به بیرون درز کردن تنها یک پنجم مواد آن به کشته شدن بیش از 17 هزار نفر و زخمی‌شدن ده‌ها هزار نفر منتهی خواهد شد. اما هدف قرار گرفتن تمامی این کانتینرها به کشته شدن 70 هزار نتفر منجر می شود. نوتع به گزارش ناظر کابینه رژیم صهیونیستی اشاره کرد که در آن هشدار داده بود خسارت ها ممکن است بسیار بیشتر از این ارقام باشد. وی در این راستا گفت: نصرالله در سخنان خود دقیق است، به نظر می‌رسد وی یک یگان علمی در اختیار دارد که اطلاعات را تحلیل کرده و نتایجی را به دست می‌آورند، آنها به خوبی از آنچه که به آن دست پیدا کرده‌اند، آگاهی دارند.
 
جمعیت‌های حامی محیط زیست فلسطین اشغالی نیز در بیانیه‌هایی نسبت به "فاجعه گسترده" ای که ممکن است رخ دهد،‌هشدار دادند. جمعیت سلول تأکید کرد که کارشناسان این مرکز از تهدیدات نصرالله غافلگیر نشده‌اند، چرا که کانتینرهای آمونیاک بسیار خطرناک است و از سوی دشمنان اسرائیل در معرض هدف قرار دارد. این گزارش می نویسد: تاکنون نیز شانس با ما یار بوده است، اما سلاح هایی که الان به سمت این اهداف نشانه رفته، با دقت و قدرت تخریب بیشتری هستند.   
 
بیانیه این مرکز می‌افزاید: هدف قرار گرفتن کانتینرهای آمونیاک باعث کشته شدن ده ها هزار نفر می شود و تمام منطقه را به جنگ می‌کشاند ، نصرالله راست می‌گوید، ما مدت‌های طولانی بود که نسبت به این موضوع هشدار داده بودیم.
 
موشکی که 70 هزار نفر را یک جا به کام مرگ می‌کشاند/ سخنانی که یک میلیون صهیونیست را به لرزه انداخت +فیلم
 
جمعیت مسیر سبز نیز در بیانیه‌ای گفت که خلیج حیفا یک بمب ساعتی است و ما نیاز به تهدیدات نصرالله نداریم تا این واقعیت را درک کنیم.
 
وزارت حمایت از محیط زیست اسرائیل نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد که برای طرح انتقال کانتینرها به مناطق جنوب سرزمین‌های اشغالی تلاش می‌کند. این چیزی بود که یعقوب لیتسمان وزیر بهداشت رژیم صهیونیستی نیز در جلسه کمیسیون بهداشتی وابسته به کنیست مطرح کرد.
 
 
یاعل کوهن بارن عضو پارلمان رژیم صهیونیستی در این رابطه می‌گوید: ساکنان حیفا در خطری دوجانبه زندگی می‌کنند، خطری که در ابعاد امنیتی و بهداشتی مطرح است. الان مشخص است آنها بخشی از بانک اهداف نصرالله (در جنگ آینده) هستند، اما سؤال مهم‌تر این است که آیا باید منتظر وقوع فاجعه بمانیم تا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر از خواب بیدار شود و متوجه شود که خلیج حیفا شعله ور شده است؟
 
حیلیک بار نماینده دیگری از پارلمان رژیم صهیونیستی نیز موشه یعلون وزیر امنیت اسرائیل را مسئول فاجعه ای دانست که در پی هدف قرار گرفتن محموله‌های آمونیاک ممکن است ایجاد شود، فاجعه‌ای که در حجمی غیرقابل تصور خواهد بود. وی گفت: نتانیاهو مشغول به بمب اتم ایرانی ها است و فراموش کرده که یک میلیون اسرائیلی بر روی بمب ساعتی زندگی می کنند.
 
سایت عبری واللا نیز در این رابطه می‌نویسد: جادوی (اظهارات ) نصرالله همچنان وجود دارد. وی اسرائیل را تهدید به ضربه زدن به نقطه ضعفش کرده است. این سایت خبری در فرافکنی دشمنی با حزب‌الله لبنان مدعی شد که اظهارات سید حسن نصرالله بعد دیگری نیز دارد که شامل حمله به دولت‌های سنی نظیر ترکیه و عربستان به علت هم‌گرایی محرمانه با اسرائیل است. این در حالی است که حزب الله ‌توجهی به درگیری‌های داخلی در لبنان ندارد و اظهارات سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان که تنها دو روز پیش به حزب‌الله لبنان تاخته بود را کاملاً نادیده گرفت.
 
 

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت نیز در این رابطه نوشت: نصرالله به منطقه حساسی ضربه زده که باعث وحشت اسرائیلی‌ها شد، چرا که آنها متوجه شدند که کارخانه‌های مواد شیمیایی و کانتینرهای آمونیاک مستقر در حیفا در صورت انفجار خطر بزرگی بر ضد ساکنان مناطق شمالی است. تعدادی از ساکنان این  مناطق اظهارات خود را به روزنامه دولتی اسرائیل مطرح کرده و خواستار تعامل جدی با این تهدیدات شدند. این در حالی است که شبکه دوم تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که این تهدیدات برای ساکنان حیفا بسیار سخت بوده و آنها بعد از اینکه به خوبی به تهدیدات نصرالله گوش دادند، شب سختی را گذراندند.

م
 
کد مطلب: 324706
مرجع : مشرق