تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۲۷
 
افشاگری روزنامه آمریکایی:

واشنگتن اخبار سوریه را مدیریت و تحریف می‌کند/ غرب عامل اصلی بی‌ثباتی سوریه است

Share/Save/Bookmark
واشنگتن اخبار سوریه را مدیریت و تحریف می‌کند/ غرب عامل اصلی بی‌ثباتی سوریه است
 
روزنامه آمریکایی "بوستون گلوب" نوشت: پروپاگاندای رسانه‌ای درباره سوریه تنها در واشنگتن مدیریت می‌شود و خلاصه آن این است که «با اسد، روسیه و ایران بجنگید؛ به ترکیه و سعودی بپیوندید تا از صلح حمایت کنید؛» کلامی که با واقعیت کاملا در تضاد است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: "استفان کینزر" طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی «بوستون گلوب» در خصوص دروغ‌های رسانه‌ای آمریکایی چنین می‌نویسد:
پوشش جنگ سوریه یکی از خجالت آور‌ترین بخش‌های تاریخ رسانه‌ای آمریکا خواهد بود. قتل عام در شهر باستانی حلب یکی از تازه‌ترین دلایل آن است.
برای سه سال نظامیان افراطی حلب را اداره کردند. اجرای قوانین آن‌ها با موجی از سرکوبگری‌ها آغاز شد. آن‌ها به شهروندان هشدار دادند که فرزندان خود را به مدرسه نفرستید، اگر چنین کنید ما کوله پشتی آن‌ها را میگیریم و شما تابوتشان را. سپس کارخانجات را با این امید نابود کردند که کارگران بیکار چاره‌ای به جز جنگجو شدن نداشته باشند. آن‌ها ماشین آلات غارت شده را به ترکیه برده و فروختند.
در این ماه، مردم حلب بالاخره بارقه‌هایی از امید را دیدند. ارتش سوریه و متحدانش نظامیان افراطی را از شهر بیرون کرده و هفته گذشته نیروگاه برق را احیا کردند. برق به زودی دوباره به جریان خواهد افتاد. کنترل افراطیان بر شهر ممکن است به زودی به پایان برسد.

تا قبل از بیرون رانده شدن افراطیان توسط نیروهای ارتش روسیه و سوریه، شهر به ویرانه‌ای تبدیل شد. شورشیان مورد حمایت و پشتیبانی ترکیه و سعودی محله‌های مسکونی شهر حلب را با راکت‌های غیر هدایت شونده و کپسول‌های گاز شخم زده‌اند. "مروه عثمان" یک تحلیلگر بیروتی می‌گوید: «ارتش عربی سوریه که توسط بشار اسد رهبری می‌شود تنها نیرویی بر روی زمین است که با داعش می‌جنگد و حالا شما می‌خواهید تنها نظامی که با داعش می‌جنگد را تضعیف کنید؟»
اما این حرف‌ها با روایتگری‌های واشنگتن همخوانی ندارد. بسیاری از مطبوعات آمریکایی خلاف آن چیزی که واقعا اتفاق می‌افتد، گزارش می‌کنند. بسیاری خبر‌ها اینگونه گزارش می‌کنند که شهر حلب برای سه سال یک منطقه آزاد بود و اکنون در فلاکت افتاده است.
آمریکا در رسانه‌ها اینگونه ادعا می‌کند که جریان‌های مقدسی در سوریه با رژیم اسد و شرکای روسی و ایرانی آن‌ها مبارزه می‌کند و ما امیدواریم که ائتلاف برحق آمریکایی‌ها، ترک‌ها، سعودی‌ها، کرد‌ها و مخالفان میانه رو بتوانند در این جنگ به پیروزی برسند.
این روایت کاملا بی‌معنی و پیچیده است، اما مردم آمریکا را به خاطر این باور‌ها نباید سرزنش کرد. تقریبا هیچ اطلاعات دقیقی از مبارزان، اهداف و تاکتیک‌های آن‌ها وجود ندارد، سرزنش‌ها باید متوجه دروغ‌های رسانه‌ای آن‌ها باشد.
به دلیل فشارهای مالی شدید، بسیاری از روزنامه‌های آمریکایی، مجلات و شبکه‌های رسانه‌ای، ناچار شدند خبرنگاران خارجی خود را به شدت کاهش دهند. و اکنون مهم‌ترین اخبار دنیا از طرف گزارشگران وابسته به واشنگتن به دست می‌آید. در چنین فضایی دسترسی و اعتبار خبر، وابسته به پارادایم‌های رسمی است. گزارشگرانی که اخبار سوریه را پوشش می‌دهند خبر‌ها را با پنتاگون، دولت و کاخ سفید و اندیشکده «اکسپرتس» هماهنگ می‌کنند. بعد از اینکه این اخبار در این چرخ و فلک می‌چرخد، سپس خبرنگاران اجازه پوشش جنبه‌های خبری را می‌گیرند. این شکل از کوتاه نویسی‌ها حالت منبع تغذیه‌ای برای اخبار سوریه ایجاد می‌کند.

و جای شگفتی دارد که برخی خبرنگاران شجاع در منطقه سعی در خنثی کردن گزارش‌های واشنگتن دارند. آن‌ها با خطر کردن بر روی زندگی و امنیت خود سعی در پیدا کردن واقعیت جنگ سوریه دارند. گزارش‌های آن‌ها است که اغلب تاریکی فکر جمعی را روشن می‌کند. اما هنوز هم برای بسیاری از دنبال کنندگان اخبار، صدای آن‌ها درمیان هنجارهای خشن و انعطاف ناپذیر گم می‌شود. گزارش‌های زمینی اغلب توسط عاملان واشنگتن منتشر می‌گردد.
گزارشگران واشنگتن به ما می‌گویند که گروه تروریستی النصره از شورشیان و یا میانه رو‌ها تشکیل شده و اشاره نمی‌کنند که این‌ها شاخه جدیدی از القاعده هستند. عربستان سعودی به عنوان حامی مبارزان آزاد معرفی می‌شود در حالی که خود اولین حامی مالی داعش است. ترکیه سال هاست که مسیرهایی را برای مبارزان خارجی که قصد ملحق شدن به گروه‌های ترور سوریه دارند را باز گذاشته است اما به این دلیل که آمریکا می‌خواهد دوست خوب ترکیه بماند، چیز زیادی از این قضیه نمی‌شنویم. هرکاری که ایران و روسیه در سوریه انجام می‌دهند منفی و عامل بی‌ثباتی تلقی می‌شود در حالی که خود آن‌ها عاملان این بی‌ثباتی هستند.
به طور خلاصه چنین دروغ‌هایی از کمپین ریاست جمهور آمریکا سرچشمه می‌گیرد. در مناظرات اخیر شهر می‌لواکی، هیلاری کلینتون ادعا کرد که تلاش‌های صلح اتحادیه اروپا در سوریه بر پایه «توافقنامه‌ای است که من در ماه ژوئن ۲۰۱۲ در ژنو، مذاکره کردم.» اما دقیقا خلاف این امر صادق است. در سال ۲۰۱۲ هیلاری کلینتون به ترکیه، عربستان سعودی و اسرائیل برای از بین بردن برنامه صلح کوفی عنان ملحق شد چرا که این طرح هماهنگ با طرح ایران بود و بشار اسد را حداقل به صورت موقت در قدرت نگه می‌داشت. اما کسی در می‌لواکی به اندازه‌ای اطلاعات نداشت که وی را به چالش بکشد.
گفته می‌شود که آمریکایی‌ها جاهل‌ترین مردمان جهان هستند. ما جاهل هستیم همانگونه که برخی از کشورهای دیگر هم هستند. اما اگر مردم کشور بوتان و یا بولیوی در مورد جنگ سوریه اطلاعات اشتباه داشته باشند تاثیر خاصی در دنیا نخواهد داشت اما نادانی ما بسیار خطرناک است به این دلیل که ما باید بر اساس دانسته‌ها اقدام کنیم. ایالات متحده آمریکا قدرت دارد که بر مرگ ملت‌ها فرمان دهد و‌‌ همان کار را نیز می‌تواند با اذهان عمومی انجام دهد چرا که بسیاری از آمریکایی‌ها و حتی بسیاری از خبرنگاران توسط دولت تغذیه می‌شوند.
در سوریه نیز خلاصه پروپاگاندا‌ها چنین است: «با اسد، روسیه و ایران بجنگید. و به دوستان ترکی، سعودی و کردی بپیوندید تا از صلح حمایت کنید.» چنین چیزی با واقعیت در تضاد است و همچنین محتمل است که این جنگ طولانی‌تر شود و سوری‌های بیشتری به مرگ و یا رنج محکوم شوند.

م
 

 
کد مطلب: 324880
مرجع : نسیم آنلاین