تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۴۹
 

اتمام مطالعه صادرات گاز ایران به عمان

Share/Save/Bookmark
وزیر خارجه عمان در دیدار با وزیر نفت ایران از پایان مطالعه خط لوله صادرات گاز ایران به عمان ظرف ٦ ماه آینده خبر داد و گفت: مسقط با همه جزئیات احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان موافق است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: صبح امروز وزیر امور خارجه عمان با بیژن زنگنه وزیر نفت ایران دیدار کرد که براساس اخبار شنیده شده مهمترین موضوعی که در این دیدار به آن اشاره شد صادرات گاز ایران به عمان است.

این گزارش حاکی است بیژن زنگنه، پس از دیدار با یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان گفت: ایران و عمان علاقمند به گسترش روابط و سرمایه گذاری مشترک در دو کشور هستند و تلاش می کنند اقدام‌ها و زیر ساختهای لازم را برای گسترش این روابط ایجاد کنند.

وی مهمترین کار مشترک با عمان در حوزه نفت و گاز را احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان عنوان کرد و درباره دیگر محور مذاکرات امروز نیز گفت: دراین دیدار درباره سرمایه گذاری مشترک در حوزه پالایش، ذخیره سازی نفت، فرآورده و توسعه صنایع پتروشیمی در دو کشور بحث و گفتگو شده است.

زنگنه نسبت به گسترش روابط میان تهران و مسقط ابراز خوشبینی کرد و با بیان این که این کشور در دوران سختی در کنار ایران بوده است، افزود: بدون شک روابط دو کشور در دوران پساتحریم افزایش می یابد.

این گزارش اضافه می کند در این دیدر وزیر خارجه عمان از پایان مطالعه خط لوله صادرات گاز ایران به عمان ظرف ٦ ماه آینده خبر داد و گفت: مسقط با همه جزئیات احداث خط لوله صادرات گاز ایران به عمان موافق است.

یوسف بن علوی صبح امروز تصریح کرد: بدون تردید با توجه به موقعیت و جایگاه ایران در بخش نفت و گاز این کشور خواستار گسترش روابط در این زمینه است.

وی با بیان این که چگونگی انتقال گاز ایران به عمان در این دیدار بررسی شد، تصریح کرد: هدف سوق دادن گاز ایران از طریق عمان به بازارهای جهانی است.

وزیرخارجه عمان با بیان این که مطالعات کارشناسی و اقتصادی خط لوله صادرات گاز ایران به عمان در حال انجام است و ظرف ٦ ماه آینده این مطالعات تکمیل می شود، یادآور شد: با توجه به روابط مطلوب میان دو کشور، عمان علاقمند به استفاده از گاز ایران است و با همه جزئیات این طرح و پروژه موافق است.

وی با بیان این که در این دیدار همچنین چشم انداز همکاریهای اقتصادی، تجاری و نفتی که می تواند به سود دو کشور باشد، بررسی شد، افزود: همه سواحل عمان و دریای عرب و همچنین ساحل عمان آمادگی دارد همکاری دریایی را با ایران افزایش دهد.

یوسف بن علوی موقعیت پایانه های این کشور را یکی از مزیتهای گسترش همکای نفت و گاز ایران و عمان عنوان کرد و افزود: خوشحالیم پروژه ها و طرحهایی که از سوی عمان به مسئولان ایرانی ارائه شده با استقبال و گشاده رویی آنها روبرو شده است.د
کد مطلب: 324940
مرجع : فارس