تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۶
 

بررسی اشتغال به عنوان اولویت اول اقتصاد

Share/Save/Bookmark
اشتغال به عنوان اولویت اول اقتصاد امشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور کارشناسان اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:اشتغال اولویت اول اقتصاد  در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور  "موسوی نیک" کارشناس دفتر مطالعات پژوهش مجلس شورای اسلامی "حسین راغفر" اقتصاددان و "سید مصطفی صفار" کارشناس اقتصادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسین راغفر اقتصاددان در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون سهم بیکاری در اقتصاد کشور گفت: سهم بخش خدمات به شدت بالا رفته است این در حالی است که سرمایه های مالی و تجاری بسیار پرسود هستند.

بخش کشاورزی و صنعت مولد شغل هستند

وی با اشاره به این که فعالیت ها در ادوار تاریخی به خصوص در حوزه خدمات متورم تر شده است اظهار داشت: این امر به زیان بخش کشاورزی و صنعت است زیرا این حوزه ها مولد شغل هستند.

این اقتصاددان با اشاره به این که سرمایه گذاری حداقل 35 درصدی در تولید ناخالص داخلی هدف‌گذاری شده است ادامه داد: این امر صورت گرفته تا به نرخ 8 و نیم درصد برسیم پس باید اذعان داشت که ساختار اقتصادی کشور از موانع اصلی به حساب می آید.

موسوی در ادامه برنامه با اشاره به این که باید اشتغال ناقص را هم مورد توجه قرار دهیم گفت: 8 و نیم درصد باید به نرخ بیکاری اضافه شود تا آن چه جامعه انتظار دارد را به دست آوریم.

این کارشناس دفتر مطالعات پژوهش مجلس شورای اسلامی  با اشاره به این که نزدیک به 20 درصد دارای شغل ناقص و یا بیکار هستند بیان کرد: نرخ بیکاری 10.7 برای کل کشور است لذا باید تصویری از موانع اصلی رشد و توسعه در ایران داشته باشیم و لذا ساختار اقتصادی ایران، بر سرمایه تجاری و مالی مسلط است.

خرازی در ادامه برنامه با اشاره به این که برخی از سیاست مداران منافع حزب را می خواهند اما برخی از چارچوب ها را نمی پذیرند گفت: مجلس با تفکر اصول گرایی همراه بوده است لذا 12 سال است که یک تفکر را در مجلس داریم به طوری که در 3 دور گذشته اکثریت حاکم بر مجلس دارای تفکر اصول گرایی بوده است.

مجلس به عنوان کنش گر سیاسی به رسالت خود در زمینه های مختلف عمل نکرده است

وی با اشاره به این که مجلس به عنوان کنش گر سیاسی به رسالت خود در زمینه های اقتصادی ، سیاسی و نظارت بر دولت عمل نکرده است

احزاب اتاق فکری می تواند برای نظام باشد

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران با اشاره به این که نماینده مجلس باید حق دار باشد و با کلمه حق به مسائل نگاه کند ادامه داد: احزاب اتاق فکری می توانند برای نظام باشند لذا نظام اصولاً برخواسته از مجاهدت های ملت است و باید به صورت ایجادی حرف های خود را بیان کرد.

خرازی با اشاره به این  که نظام دو بال اصول گرایی و اصلاح طلبی دارد خاطر نشان کرد: باید حریم ها و مسائل مختلف مشخص شود لذا هنوز در رابطه با انتخابات ها مشکل داریم.

وی گفت: بسیاری از چهره هایی که در این کشور وزیر بودند از کانال های مختلفی گذر کرده اند و مورد تایید قرار گرفته بودند اما در صلاحیتشان تردید ایجاد شد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران با تاکید بر این که باید به آینده کشور فکر کرد عنوان کرد: اصول گرا و اصلاح طلب در منافع ملی اعتقاد مشترکی دارند پس باید نگاه ژرف و مشترکی برای حل مسائل داشته باشیم.

خرازی با بیان این که مدارس تربیت نخبگان در کشورهای مختلف وجود دارد اظهار داشت: در دوره ای رئیس جمهور 11 روز تحصن کرد و در خانه نشست لذا باید اذعان داشت که آیا  این کار رئیس جمهور از کار استعفای نمایندگان مجلس در دوره ششم بدتر بود؟

وی با اشاره به این که باهنر در 4 سال اول دولت احمدی نژاد از طرفداران ایشان بود ادامه داد: نسبت به دولت نهم و دهم باید منصفانه نگاه کرد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران با بیان این که گرایش به مردم و مردم باوری یک واقعیت است اظهار داشت: احزاب مهم ترین جایگاه مردم باوری و مردم گرایی هستند لذا در برخی از دستگاه ها انتظار داریم که بیشتر انعطاف دیده شود.
خرازی گفت: اگر مردم باوری شعار باشد مردم اولین بخش از جامعه هوشیاری هستند که صره را از ناصره تشخیص می دهند پس باید به دنبال ایجاد مدینه فاضله باشیم زیرا این امر حق است.

باهنر در ادامه برنامه با اشاره به این که یکی از مهم ترین چارچوب های اساسی در جوامع توسعه یافته سیاسی، احزاب است گفت: احزاب قدرتمند باید بتوانند فرهنگ و توسعه سیاسی را در جامعه نهادینه کنند.

وی با تاکید بر این که مجلس آینده باید طرفدار حق باشد ادامه داد: نماینده مجلس باید موضع مدبرانه و خردمندانه داشته باشد لذا قرار نیست نماینده موافق و یا مخالف دولت باشد.

مجلس باید کمک حال دولت باشد

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که در مجلس نهم برخی از عزیزان اصل را بر مخالفت دولت می گذاشتند و این امر بی انصافی است گفت: باید غلط ها را اصلاح کرد و دولت وسط میدان کار است پس باید مجلس کمک حال  دولت باشد.

باهنر با اشاره به این که مجلس حتماً اشکالات و نواقصی داشته است عنوان کرد: کسانی که برای اولین بار به مجلس می آیند یک سال طول می کشد تابدانند مجلس چه وظایف و اختیاراتی دارد و نماینده مجلس نباید از اختیارات و وظایف خود تجاوز کنند و احزاب می  توانند برای مجلس برنامه داشته باشند.

وی با اشاره به این که در مجلس ششم یک سری از نماینده مجلس، وزیر و معاون وزیر با هم قرارداد بستند تا یک روز استعفا بدهند تا نظام را به زمین بزنند افزود: یکی از امیدهای تروریست ها در حادثه 7 تیر سال 60 این بود که مجلس از عدد بیافتد لذا در آن دوران برخی از نمایندگانی که مجروح شده بودند حتی با بلانکارد در مجلس حضور یافتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که باید تلاش کرد تا طرفدار حق بود گفت:  باید حق مدار باشیم و همه مسائل را از این پنجره نگاه کنیم.
باهنر با اشاره به این که برای سامان دادن بحث دموکراسی و مردم سالاری دینی باید تلاش کرد گفت: در مجلس نهم قانون احزاب نسبتاً خوبی را تصویب کردیم لذا همه در خیمه انقلاب هستیم و رهبری اقتدا کرده ایم و ایشان با مدیریت هوشمندانه شان کشور را از بحران ها عبور می دهند.

وی با اشاره به این که باید ادبیات هم زیستی را بیشتر یاد بگیریم گفت: یاد گرفتن ادبیات همزیستی یکی از رسالت های احزاب است.


م

 
کد مطلب: 324971
مرجع : باشگاه خبرنگاران