تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰
 

ممنوع‌ها و اصلاحات سیاست‌های جمعیتی

Share/Save/Bookmark
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به ممنوع‌ها و اصلاحات سیاست‌های جمعیتی ایران به همراه ۱۰ پاسخ جمعیتی گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی رهبر معظم انقلاب در روش‌های ارائه خدمات باروری بازنگری صورت گرفته است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محمد اسماعیل مطلق با اشاره به اینکه پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت اگر کسی خواهان استفاده از روش‌های پیشگیری بود، این خدمت به او به صورت رایگان ارائه می‌شد، اظهار داشت: اما بعد از این سیاست‌ها این برنامه مورد بازنگری قرار گرفت و ارائه خدمت بر اساس وضعیت سلامت افراد تغییر کرد.

وی افزود: اگر هم اکنون کسی به ما مراجعه کند و تقاضای استفاده از روشی را داشته باشد و آن روش هیچ مشکلی نداشته باشد در نخستین گام به او مشاوره فرزند آوری داده می‌شود.

مطلق ادامه داد: در واقع به او گفته می‌شود شما الان در شرایطی هستید که فرزند دار شدن برایتان هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و در مشاوره به او می‌گوییم شما الان در سن مناسب باروری هستید یا اگر بچه نداشته باشد یا فرزندش به سه سالگی رسیده باشد به او مشاوره داده می‌شود که برای باردار شدن مشکلی ندارد و نباید آن را به تاخیر بیندازد.

مطلق عنوان کرد: خدمت بعدی به او شروع مراقبت‌های پیش از بارداری است. به او آموزش می‌دهیم که یک خانم برای بارداری خوب باید چه شرایطی داشته باشد. بنابراین آزمایش‌های، خدمات، ویتامین‌ها و مکمل‌های لازم به او داده می‌شود تا به خوبی برای بارداری آماده شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت افزود: بعد از باردار شدن هم مراقبت‌های دوران بارداری را برایش انجام داده و راهنمایی می‌شود که برای یک زایمان طبیعی و ایمن چه باید بکند.

وی بیان کرد: گاهی افرادی هستند که به نظر متخصص باید بارداری‌شان به تعویق بیفتد یا اصلاً باردار نشوند. چارچوب این مسئله نیز توسط کمیته علمی، تخصصی کشور که متشکل از متخصصان صاحب نظر در رشته‌های مختلف هستند، مشخص شده است.

مطلق گفت: در اینجا چون بحث سلامت فرد مطرح است مشاوره برای فاصله گذاری در بارداری انجام می‌شود و این مشاوره با افراد مختلف با شرایط متفاوت سلامتی انجام می‌شود.

وی افزود: برای برخی افراد استفاده از بعضی روش‌ها ممنوع است. بنابراین همیشه اول برای افراد مشاوره صورت می‌پذیرد. شرایط سلامتی فرد سنجیده می‌شود و معایب و مزایای روشی که انتخاب کرده است به او گفته می‌شود تا آن فرد با اطلاعات درست تصمیم بگیرد.

مطلق گفت: به عنوان مثال خطر استفاده از قرص برای یک فرد 35 ساله سیگاری گوشزد می‌شود. ولی اگر همین فرد روش غیرخطرناک استفاده کند به او مشاوره داده می‌شود که چطور از این روش بهره ببرد. اگر احساس کند به درستی می‌تواند از آن روش استفاده کند خدمت به او داده می‌شود.

وی دستورالعمل‌هایی که برای ارائه خدمات باروری وجود دارد را برگرفته از قوی ترین منابع موجود دانست و گفت: در تدوین این دستورالعمل‌ها از بهترین منابع علمی، ملی و بین المللی بهره گرفته شده است.

به گزارش وزارت بهداشت، مطلق افزود: بنابراین ارائه دهنده خدمت هم می‌داند چه سئوالاتی باید بپرسد و هم می‌داند باید چه معاینه‌ها و آزمایش‌های برای فرد بنویسد.

مدیرکل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بعضی از داروها عوارضی دارند که ممکن است فرد بگوید نمی‌تواند با این عوارض مدارا کند، بنابراین در چنین حالتی خدمت ارائه نمی‌شود. خوشبختانه دستورالعملی که برای ارائه خدمت در اختیار است بر اساس مستندات بین المللی کماکان ارزش خود را دارد و فقط دو اصلاحیه کوچک داشته است که این اصلاحات نیز به کل کشور اعلام شده است و بر اساس روال زمانی در سال 95 بازنگری کامل روی آن اتفاق خواهد افتاد.

د
کد مطلب: 325025
مرجع : تسنیم