تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۰۷
 

رونمایی از شیوه‌های جدید تبلیغاتی

Share/Save/Bookmark
همزمان با نزدیک شدن به هفتم اسفندماه، کاندیداهای انتخابات مجلس در کردستان از تمامی ظرفیت های در اختیار خود برای جلب آرای مردم استفاده می کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  در حالی که تنها سه روز به پایان تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری باقی است که افراد حاضر در این عرصه هر لحظه شیوه های جدید و نویی را برای تبلیغات انتخاباتی خود به کارگیری می کنند.

حضور بیش از ۸۰ نفر کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین پنج کاندیدای خبرگان رهبری از استان کردستان فضای عمومی شهرها و روستاها را کاملا انتخاباتی کرده و افراد حاضر در این عرصه سعی می کنند از هر شیوه ای برای معرفی خود استفاده کنند.

هر چند که در یکی دو دوره انتخابات برگزار شده در استان کردستان با نصب مکان های خاص برای تبلیغات از سوی شهرداری فضای بصری شهرهای استان تا حدود زیادی از آلودگی مصون مانده است ولی افراد با به کارگیری شیوه های مختلف و دور دادن قانون سعی می کنند خیلی جلو چشم باشند و با تبلیغات رنگ و لعاب دار مردم را با خود همراه کنند.

در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی چندین کاندیدا در سطح استان به ویژه حوزه انتخابیه شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران با هزینه های میلیاردی و با دایر کردن ستادهای متعدد در سطح شهرها و روستاها در تلاش برای جلب آراء مردم هستند که فضای عمومی استان به ویژه شهر سنندج مملو از پوسترها و عکس های این یکی دو فرد خاص است.

در حالی که مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری سنندج مدعی است که امسال تمامی افراد قوانین و مقررات تبلیغات انتخاباتی را رعایت کرده اند ولی همین یکی دو نفر با دور زدن قانون و با نام ستادهای مردمی در گوشه گوشه شهر سنندج، مکان های متعددی را برای تبلیغات خود به کارگرفته اند.

هه تاو فریدونی مدیر عامل سازمان زیباسازی شهرداری سنندج در این باره می گوید: خوشبختانه در دوره قبلی انتخابات برگزار شده در استان کردستان فضای همکاری خوبی از سوی ستادهای انتخاباتی کاندیداهای شورا و ریاست جمهوری صورت گرفت و فضای کلی شهر دچار آلودگی چندانی نشد و انتظار می رود که در این دوره از انتخابات نیز این رویه ادامه داشته باشد.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد این دوره تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان توجه به ویژگی های بومی و محلی این استان است، به گونه ای که هستند افراد کاندیدای که از اول زندگی تاکنون لباس محلی کردی را به تن نکرده اند برای جلب توجه آراء مردم عکس های متعددی را با لباست کردی منتشر کرده و برای جلب آراء مردم از این شیوه هم استفاده می کنند.

داستان استفاده از آهنگ های محلی با زبان کردی و حتی ساخت آهنگ های موسیقی اختصاصی برای یکی دو کاندیدا نیز در این دوره از تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کردستان مشاهده شده است.

چاپ عکس با شخصیت های مشهور و برجسته هنری و فرهنگی کشوری و استانی و حتی چاپ عکس با جلال طالبانی رئیس جمهوری سابق کشور عراق دیگر شیوه و امکانی است که در این دوره از انتخابات در کردستان تجربه شده و مورد استفاده افراد کاندیدا قرار گرفته است.

دادن شعارهای خارج از وظایف یک نماینده و حتی رئیس جمهور کشور نیز دیگر ویژگی منحصر به فرد تبلیغات انتخاباتی در استان کردستان است که حتی عده ای مسائلی را مطرح می کنند که کاملا مغایر با اصول قانونی اساسی جمهوری اسلامی ایران است و نکته جاب تر داستان جایی است که در هم صحبت شدن با این افراد، آنها کوچکترین اطلاعی از وظایف یک نماینده ندارند.

بهره مندی از شیوه های تبلیغاتی در فضای مجازی به ویژه شبکه های اجتماعی تلفن همراه نیز در این دوره همانند سراسر کشور در دستور کار است و افراد با زدن گروه ها و کانال های مختلف در شبکه های تلگرام سعی در معرفی و مهم جلوه دادن جایگاه خود در بین مردم هستند.

زدن چندین گروه و کانال با عنوان های بزرگ از جمله جوانان حامی، بانوان حامی، صنعت کاران حامی، هنرمندان حامی و البته با اعضا مشابه و مشترک از جمله امکانی است که در این دوره از تبلیغات انتخاباتی در استان کردستان در بالاترین سطح خود قرار گرفته است.

داستان برگزاری نشست های مختلف تبلیغاتی در مناطق شهری و روستایی استان کردستان هم خود حدیث مفصلی است تا جایی که در سخنرانی بعضی از افراد به غیر از همراهان کسی حوصله گوش دادن به سخنرانی ها را ندارد و این کاندیداها برای جلب توجه مردم سعی می کنند به صورت کاروانی با همراهی فراوان راهی محله های شهری و مناطق روستایی شوند.

هر چند که تبلیغات و اطلاع رسانی یکی از شیوه های مهم در عرصه های مختلف کاری است ولی هزینه کردن پول های میلیاردی و همچنین استفاده از شیوه های غیراخلاقی با هدف جلب کردن توجه و نگاه مردم از جمله مواردی است که بدون شک برای فردی که داعیه بر عهده گرفتن وکالت مردم را دارد، نمی تواند خوشایند باشد.

دست زدن به شیوه های غیراخلاقی و خار از قوانین و عرف جامعه از جمله مسائلی است که نه تنها موجب جلب نظر مردم نمی شود که برای افراد مدعی نیز نتیجه عکس به دنبال خواهد داشت و به همین دلیل است که اقشار مختلف مردم در گفتگو با خبرنگار مهر و در پاسخ به این سوال اعلام می کنند که بدون توجه به این مسائل نماینده مورد نظر خود را انتخاب می کنند.

تبلیغات سالم و به دور از هیاهو با استفاده از شیوه های معمول و همچنین صداقت در گفتار و رفتار از مردم از جمله مورادی است که مردم به عنوان اولویت های خود برای انتخاب نماینده اعلام می کنند و بهتر است کاندیداهای مدعی حضور در مجلس و قانونگذاران آینده در گام اول خود مطیع قانون باشند تا مردم نیز در مسیر آنها نسبت به رعایت قوانین و مقررات اهتمام داشته باشند.
د
کد مطلب: 325067
مرجع : مهر